Burun Estetiğinde Yanlış Bilinenler

Burun estetiği hakkında yanlış bilinenler; Burun estetiği konusunda kulaktan kulağa dolanan ‘şehir efsaneleri’ vardır. Bunlardan bazıları korkutucu bir boyuta ulaşır. KBB ve Yüz Cerrahisi Uzmanı Doçent Doktor Gürkan Kayabaşoğlu, özellikle ‘burun kırma’ hakkında doğru bilinen yanlışları yazdı.

Estetik burun ameliyatı konusu açıldığında herkesin merak ettiği ya da sorduğu ortak sorulardan biri de burun kemiklerini nasıl kırıyorsunuz olmaktadır. Bu konuya bir açıklık getirelim.

Öncelikle bu işleme neden ihtiyaç duyuluyor, burun kemiklerimizin ne suçu var, diye aklınızdan geçiyordur mutlaka. Şunun altını çizmekte yarar görüyorum ki, biz cerrahlar hiçbir zaman kemikleri kırmayız.

Kemikleri düzeltmek ve şekil vermek için özel cerrahi aletlerle kesiyoruz. Günlük kullanım dilinde bu işlemin adı ’’kemik kırma’’ olmuş. Ancak kırmak kelimesinin anlamına bakarsanız, ’’Sert şeyleri vurarak veya ezerek parçalamak’’ olduğunu göreceksiniz. Dolayısıyla her milimetresini büyük bir titizlikle, sanat eseri gibi dokuduğumuz bir organa böylesine agresif bir uygulama yapmamız mümkün değil.

Detaylı bilgi almak için https://gurkankayabasoglu.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.