Estetik Diş

Estetik diş hekimliği; dişlerin rengi, şekli, boyutu, konumu dişlerin görünme miktarı ve dişlerin oranları ile ilgilenir. Sadece dişlerin incelenmesi ile sınırlı olmayan bu alan, aynı zamanda diş eti rengi ve biçimi, diş eti çekilmesi, dudak biçimi, burnun konumu ve yüzün genel görünümü ile de ilgilidir. Bu nedenle ideal bir gülüş tasarımı için diş hekimi, diş eti hastalıkları uzmanı, dermatolog, ortodontist ve plastik cerrahi uzmanı gülüşümüzü ve yüz estetiğimizi birlikte planlar. Estetik diş hekimi; gülüşü olumsuz etkileyen estetik unsurların ortadan kaldırılması ile ilgili tedavileri planlayan ve uygulayan hekimdir.

Öncelikle hekiminize muayene olursunuz ve daha başlamadan bitmiş lamina porselenlerin size nasıl bir estetik görünüm kazandıracağı ile ilgili bilgi alırsınız, beklentilerinizi ve isteklerinizi hekiminize sunarsınız. Hekiminiz size maket çene üzerinde dişlerin bitmiş halini taklit eden dişleri gösterir ve buna göre karar verip tedavi basamaklarına başlanır.

Daha önceden kaplama yapılmış olan dişlere lamina yaptırma şansınız yoktur, Diş gıcırdatma veya ileri düzeyde çapraşıklık gibi durumlar lamina porselen uygulama şansını düşürür. Bu gibi durumlarda hekiminiz size zirkonyum gibi diğer estetik uygulamalar hakkında bilgi verir.

Dişlerin ön yüzeyinde oldukça ince bir düzenleme ile hazırlık yapılır ve hassasiyet gibi bir probleminiz olmaz. Lamina restorasyonları tamamlanıncaya kadar yapıştırılan geçici restorasyonlarla günlük yaşantınıza kesintisiz devam edebilirsiniz. Lamina porselenleri “bonding“ adı verilen özel bir yapıştırma sistemiyle yapıştırılır. Renk değiştirmeyen, rengini yapıştırıldığı seanstaki haliyle koruyan restorasyonlardır.Estetik diş hekimliği sağlıklı ve estetik bir ağız, diş yapısına kavuşmanız için çeşitli operasyonların gerçekleşmesini sağlar. Estetik bir gülüş için periondontoloji, ortodonti gibi diş hekimliği branşları bu alanda birlikte çalışır. Estetik diş hekimliği aynı zamanda gülümsemenizi tasarlar.

Diş estetiği hangi amaçlarla yapılmaktadır?

Kişinin yüz hatlarına özgü, sağlıklı bir gülüş tasarlamak
Diş etlerinin arzu edilen renklere ve boyutlara getirilmesi
Bozuk dişlerin estetik ve doğal hale getirilmesi
Harika bir gülümseme, sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olunması

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.