Liposuction

liposuction

Liposuction (vakumla yağ alma=Liposakşın) bölgesel olarak birikmiş fazla yağların vakum ile alınması ameliyatıdır. Vücudun yağ olan herhangi bir alanında yağ fazlalığını azaltmada gidermede kullanılmaktadır. Bölgesel olarak incelmede mükemmel bir yöntem, belkide bilinen en iyi uygulamadır fakat etkili bir kilo verme yöntemi değildir. Zaten yağ alma ameliyatı kilo verme amacıyla kullanılmamalıdır.
Liposuction girişimi sizin görüntünüzü ve problemi düzeltebilir, ancak elde edilecek sonuçlar size özgü olacaktır. Estetik cerrahi görünümünüzü değiştirebilir ve kendinize olan güveninizi tazeleyebilir fakat asıl olan size bağlıdır. Yağ aldırma diyet ve egzersiz yoluyla sağlanabilecek kilo kaybı yerine geçebilecek bir yöntem olmadığı gibi obezite ve şişmanlık için de çözüm değildir. Liposakşına uygun hastalar için ideal bir cerrahi tekniktir. Estetik cerrahınız size liposuction yerine veya onunla birlikte deri ve yağ dokusunun birlikte kesilerek çıkarıldığı bir ameliyat olan karın germe ameliyatı abdominoplasti önerebilir.

“Yağ aldırma ameliyatı, deri elastikiyeti iyi olan, deride fazla bir sarkıklığı ve gevşekliği olmayan, lokalize yağ artışı olan kişilerde mükemmel sonuç verir.” Yağ alma ameliyatı yağ hücreleriyle birlikte yağ reseptörlerinide kalıcı olarak azaltmaktadır. Liposuction ın hayat boyu kalıcı olmasının nedeni budur. Lipsakşın planlaması yapılırken uygulama yapılacak alaının ve çevresinin bir bütün olarak değerlendirilmesi ve gereken yerlere uygulama yapılması önemlidir. Bir uygulamada kişiden kişiye, kiloya ve uygulama alanı sayısına bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama olarak en fazla 5-6 litre yağ alınmalıdır. 50 kg lık bir kişide 5 litre belki maksimum bir rakam olabilirken 100 kg lık bir erkekde 6-7 litre rahatlıkla alınabilir. Dolayısıyla alınacak miktar herkes için kendine özgüdür.
Yine alınacak maksimum miktar her hastada uygulanacak diye bir kural yoktur. Örneğin sizin karnınızdan 2-3 litre yağ alınması belkide yeterli olacaktır ve bu siz 20-25 kg verdiğiniz zamanki görüntüden bile daha iyi olacaktır. Liposuction ameliyatının aşırı miktarların üzerine çıkılması, kilo verme yöntemi olarak kullanılması durumunda bazı problemler oluşabilecektir.
Eğer ameliyat sedasyon anestezisi altında yapılmışsa hemen sonra ayağa kalkabilir, biraz istirahat ettikten sonra evinize gidebilirsiniz. Liposuction sonrası giydirilen korseyi 1 ay boyunca kullanmanız gerekmektedir. Hemen sonrasında ve ilk gün içeriye verilen ağrı kesiciler sayesinde çok ağrınız olmaz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.