Medikal Estetik Uzmanı Mı?

Prof. Dr. Demirkan; kimsenin kendisine ‘medikal estetik uzmanı’ diyemeyeceğini belirterek ekledi: Estetik; YÖK’ten tastiklenmiş ve müfredatı olan bir bilimin adıdır. …

Prof. Dr. Demirkan; kimsenin kendisine ‘medikal estetik uzmanı’ diyemeyeceğini belirterek ekledi: Estetik; YÖK’ten tastiklenmiş ve müfredatı olan bir bilimin adıdır. Bu unvanı kullananlar şikayet edilirlerse, ceza alırlar.

Plastik cerrah Prof. Dr. Ferid Demirkan, medikal estetik uzmanlarının uyguladığı yanlış tedaviler yüzünden kötü sonuçların ortaya çıktığını söylüyor. İşte Demirkan’ın bu konuyla ilgili sorulara verdiği yanıtlar:

Ne zaman medikal estetik, ne zaman estetik cerrahi gerekiyor?

Aslında medikal estetik ile estetik cerrahi birbirinin karşıtı veya alternatifi değil. Hangisi gerekiyorsa onu kullanmak, aslında çoğu zaman da ikisini beraber uygulamak gerekiyor. Ama genel olarak erken yaşlarda daha çok medikal estetik yeterliyken, 40’lardan sonra cerrahi işlemlerin sayısı artıyor. Bu tür bir ayrımın ortaya çıkmasının asıl nedeni; medikal estetiği dermatologların, hatta pratisyen hekimlerin de yapması… Bu branşlardaki hekimler, cerrahi girişimlerin ne zaman yapılması gerektiğini ve cerrahi ile ne gibi sonuçlar alınabileceğini bilmedikleri için, hastaları estetik cerrahiye yönlendirmiyor. Ellerindeki dolgu, peeling, lazer, kavitasyon gibi yöntemleri, işe yaramayacak hastalarda da deneyebiliyorlar. Nerede, hangi işlemin yapılacağını ise sadece plastik cerrahlar bilebilir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.