Prp Tedavisi

PRP tedavisi, platelet (trombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması yönteminin kısaltılmış adıdır.

Bir kişiden alınan az miktardaki kanın özel bir işlemden geçirilerek bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazmanın” yine aynı kişiye cilt gençleştirme amaçlı enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir.

Bu tedavide amaç yaşlı ve hasar görmüş deri ve deri altı dokuları uyarmak ve yenilemektir. Plateletler yani trombosit hücreleri, kanın pıhtılaşmasını sağlayan vücudumuzdaki hasarlı damarları ve diğer dokuları onaran büyüme faktörleri içeren hücrelerdir. Dokularımızda herhangi bir hasar olduğunda plateletler aracılığıyla onarım süreci başlar. PRP uygulamasında, hedef bölgeye çok daha fazla sayıda platelet ve içeriğinde bulunan büyüme faktörlerin ulaştırılabilmekte ve bu sayede kök hücre aktivasyonu sağlanabilmektedir.Platenetler aynı zamanda vücudumuzun hasar gören dokularının onarımı ve doğal haline geri dönmelerini
sağlamak için gerekli büyüme faktörlerini yapısında barındıran kan bileşenleridir. Vücudumuzun herhangi bir yerinde
doku hasarı oluştuğunda kan dolaşımı ile bu dokuya toplanan plateletler dokunun onarım sürecini başlatırlar.

PRP Tedavisi Nasıl Uygulanır?

PRP uygulanılacak kişiden alınan kan, santrifüj yardımı ile plateletlerine ayrıştırılır. Bu işlem sonucunda
ortaya çıkan PRP denilen kan ürünü dolgu ya da mezoterapiye benzer yollarla deri altına uygulanır.

PRP Tedavisi Uygulama Alanları Nelerdir?

• Ciltteki kırışıkların azaltılması, deriye parlaklık ve canlılık katmada,
• Lazer ve benzeri uygulamalardan sonra derinin yeniden yapılanmasında,
• Uzun süre iyileşmeyen yara, çatlak ve derinin zarar görmesi durumlarının kontrolünde,
• Saç dökülmesi tedavisinde,
PRP tedavisi özellikle hyaluronik asit dolguları ve vitamin enjeksiyonları ile birlikte uygulandığında, dokuların yenilenme süresinde daha hızlı ve daha kalıcı sonuçların elde edilmesini sağlar. Kişinin ihtiyaç bölgesine uygulanması halinde ilk haftalardan itibaren gözle görülebilecek şekilde fark edilebilir değişim söz konusu olmaktadır. PRP tedavisi günümüzde uygulanan diğer tedavi yöntemleri ile kombine edilerek, cildin nem tutma kapasitesini oldukça arttırabilmektedir.
PRP özellikle sigara kullanan ve aşırı güneş ışınlarına maruz kalan hastalara uygulanması sonucunda, yaklaşık 1,5-2 ay gibi kısa bir sürede cildin yenilenme ve toparlanma etkisi fark edilebilecek bir düzeyde görülmektedir. Doğal yaşlanma sürecinde meydana gelen cilt kusurları, PRP tedavisi ile hafifletilebilmektedir. Ayrıca lazer, peeling ve özellikle IPL, radyofrekans, ultrason tedavilerinde PRP’den yararlanılmaktadır. Böylece sonuçların kalıcılığı desteklenir. Vücudun onarım mekanizması yeterli düzeyde çalışmayan hastalar için, cilt onarımı PRP sayesinde gerçekleştirilir. PRP nin özelliği problem yoksa oluşabilecek problemleri önleyici problem varsa tedavi edici bir işlem olmasıdır. Bu nedenle günümüzde birçok tedaviye ek olarak uzmanlar tarafından tercih edilir.

PRP tedavisi ağrılı bir yöntem midir?
PRP herhangi bir kesi işlemine gerek duyulmadan cilt onarımını sağlayan enjeksiyon işlemidir. Bu nedenle tıbbi bir ağrı durumu söz konusu değildir. Ayrıca işlemden önce hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır ve kişinin kendi trombosit hücrelerinden yararlanılan bu uygulama için normal kan alma işlemlerinde olduğu gibi oldukça kısa sürede kan örneği alınmaktadır. Bu aşamada uzman doktor tarafından gerçekleştirildiği için hastanın rahatsızlık duyabileceği bir ağrı durumu yaşanmamaktadır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.