Skolyoz, Skolyoz Tedavisi, Skolyoz Ameliyatı

skolyoz_ameliyati

Skolyoz Nedir?
Normal bir omurgaya arkadan bakıldığında düz bir şekilde sıralanırken skolyoz’da omurgada yana doğru eğrilik görülmektedir. Skolyozun bir çok türü olmakla birlikte en çok idiyopatik (sebebi bilinmeyen) Skolyoz görülmektedir. Bunun dışında Konjenital (doğuştan) ve nöromuskuler (kas ve sinir hastalıklarına bağlı) skolyoz diğer sık görülen türlerdir.

Skolyoz Nasıl anlaşılır?
Her ne kadar omurga eğriliği olsa da baş (kafa) sıklıkla aynı izaha kalır. Bu nedenle dışardan bakıldığında eğer açı çok yüksek değilse anlaşılması zordur.
Burada esas görev ebeveynlere düşmektedir. 30 saniyelik bir inceleme ile skolyoz anlaşılabilir ve erken tanı ile daha kolay tedavi edilebilir.
Kimlerde Olur?
Erkeklere nazaran kızlarda daha fazla görülen bir hastalıktır. Kalıtsal yani ailesel geçişli olduğuna dair birçok bulgu mevcuttur.
Skolyoz ağrı yapar mı?
Her skolyoz ağrı yapmaz. Skolyoz açısının yüksek olması ağrı yapacağı anlamına da gelmez. 70 derecelik bir skolyoz ağrı yapmazken 35 derecelik bir skolyoz ağrıya neden olabilir. Bunun sebeplerinin başında skolyozun farklılığı yatmaktadır.
Skolyoz Korsesi
Korse tedavisi ile en iyi sonuçlar erken tanı alan ve tedaviye başlanan ayrıca yavaş ilerleyen eğriliklerde elde edilir. Korse tedavisinin 40 dereceden büyük eğrilikleri durdurması çok beklenmez. Sırt bölgesindeki omurgada korse tedavisi tek eğriliklerde çift eğriliklere oranla daha iyi sonuç verir. Korselerin çoğu pamuklu bir tişört üzerinden takılır ve üzerine elbise giyilebilir. Korse takıldığında fiziksel aktiviteler büyük ölçüde kısıtlanır.
SpineCor, dinamik ve sert olmayan bir korsedir, yani esnektir. Bu önemli özelliği nedeniyle birçok avantajı bulunmaktadır. Günlük yaşamdaki normal aktivitelere devam ederken vücut hareketini korur ve büyümenin gelişimine yardımcı olur. Kıyafetlerin altına rahatlıkla giyilebilir ve hastanın dış görüntüsünde herhangi bir değişikliğe sebep olmaz. Bu sayede hastanın tedaviyi kabullenme oranını artırır. Ayrıca duruş bozukluğu problemlerini gidermede yardımcı olur.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.