Terleme Botoksu

Koltuk Altı Kararması

Bazı kişiler aşırı terler,hem sosyal hem de psikolojik olarak bu durumdan çok etkilenirler. Özgüven eksikliği gelişir. Kıyafetinde ıslak görünüm ve terlemeye bağlı giysilerin renginde bozulmalar görülür.

Koltuk altı terlemesinin nedeni Sempatik Sinir Sisteminin aşırı uyarılmasıdır. Koltuk altı terlemesine bazen avuç içi ve ayak tabanı aşırı terlemeleride eşlik edebilir.

Aşırı terlemenin en önemli nedenleri arasında stres, tiroid bezinin fazla çalışması, menopoz, obezite yer almaktadır. Bazen genetik olabilir ve aile bireylerinde de görülür.

Koltuk altı aşırı terlemelerinde deodorant ve losyon fayda etmez. Botoks bu tür sıkıntı çekenlerde etkili bir tedavidir.
Terleme tedavisi için kulanılan botoks nasıl etki göstermketedir?
Botoks uygulama bölgesindeki sinir iletisini geçici olarak durdurur. Terleme bölgesine botoks yapılması ile o bölgede terlemeye sebep olan kolinerjik sinirlerin iletisi ve dolayısıyla terin üretilip dışarı atılması engellenmiş olur.
Botoks ile terleme tedavisi nasıl bir işlemdir?
Aşırı terleme olan bölgeye (el ayası, koltukaltı veya ayak tabanı) iyot-nişasta testi yapıldıktan sonra 10-15 noktaya toplamda 100-150 ünite botoks enjekte edilir. Özellikle koltukaltı terlemesi için işlem genellikle ağrısız ve son derece konforludur. El ayası ve ayak tabanı terleme tedavisinde ise gerektiğinde ağrı kesici kremler veya sinir blokları ile ağrı kontrolü yapılmaktadır. İşlem sonrası herhangibir ilaç kulanımı ve pansuman gerekmez, kişi normal yaşantısına devam eder.
Terleme tedavisi için kulanılan botoks ne zaman etki etmeye başlar?
Terleme tedavisi için kullanılan botoks 3-7 gün içinde etkisinin tamamen gösterir. Yeni 3-7 gün içinde uygulama bölgesinde terleme durur.
Botoksla terleme tedavisi nin etkisi ne kadar sürer?
Botoks etkisinin 6 ay içerisinde kaybeden bir ilaçtır. Ancak terleme tedavisi yaptığımız hastalarımızda özellikle birkaç uygulama sonrası etkinin 1 yıl kadar sürdüğünü görmekteyiz. Yani 10dk.lık bir işlemle 1 yıl boyunca terlemeden kurtulmuş olursunuz.
Botoks terleme tedavisinin olumsuz yönleri nelerdir?
Botoksla terleme tedavisinin neredeyse hiçbir yan etkisi yoktur. İşlemin yılda bir tekrarlanmasının gerekliliği bir dezavantaj olarak algılansada, diğer yöntemlerin yan etkileri ile kıyaslandığında 10dk.lık ameliyatsız bir tedavi yöntemi için bu dezavantaj gözardı edilebilir.
Cerrahi yöntemle terleme tedavisinin olumsuzlukları nelerdir?
Botoksla terleme tedavisinde neredeyse hiçbir yan etki gözlenmez iken, cerrahi yöntemle tedavi edilen hastaların yaklaşık %84 lük bir kısmında tepkisel olarak vücudun başka bir bölgesinde kalıcı terleme artışı gözlemlenir. Bunun dışında cerrahi yöntemin hastane yatışı gerektirmesi, işlemin genel anestezi altında yapılması, daha yüksek bir maliyet gerektirmesi ve işlemden sonra küçükde olsa bir yara izi kalması diğer olumsuzluklar olarak sıralanabilir.
Botoks vücudun hangi bölgelerindeki alırı terleme tedavi edilebilir?
Botoks ile koltukaltı, el ayası ve ayak tabanında terleme tedavisi yapılmaktadır. bu bölgeler içerisinde ensık başvuran hasta grubu koltukaltı ve el ayası terleme şikayeti olan hastalardır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.